• شاخک لیفتراک

  شاخک لیفتراک

  از شاخک لیفتراک که به آن چنگگ، چنگال یا تیغه نیز می‌گویند ، برای بلند کردن و حمل بار استفاده می‌شود. می‌توان گفت از جمله بخش‌های جدایی ناپذیر از لیفتراک است که اطمینان از استفاده صحیح آن بر روی لیفتراک و وضعیت مناسب آن هم برای ایمنی پرسنل و هم برای لیفتراک و بار ضروری است.

  مشخصات شاخک لیفتراک

  • تیغه های لیفتراک: قسمت افقی چنگال است که بار را بالا می برد و پشتیبانی می کند.
  • نوک چنگال: انتهای تیغه چنگال.
  • ساقه: قسمت عمودی چنگال.
  • پاشنه : بخشی از چنگال که محل اتصال ساقه و تیغه است.
  • قلاب: قلاب ها عناصری روی ساقه است که از چنگال های لیفتراک پشتیبانی می کند.
  • قفل پین (یا سنجاق قفل ، قفل ضامن دار). در بالای قلاب قرار گرفته و از آن برای قرار دادن چنگال ها روی کالسکه لیفتراک استفاده می شود. قفل چنگال لیفتراک می تواند از نوع ضامن دار یا دکمه ای (قارچ) باشد.
  • مخروط: تفاوت ضخامت بین نوک و پاشنه است. مخروط ها می توانند از پاشنه پا یا هرجای دیگر در امتداد تیغه شروع شوند.
  شاخک لیفتراک

  استانداردهای تولید

  استانداردهای تولید برای همه چنگالها براساس ویژگیهای کلیدی مشترک است:

  • فرآیند تولید مبتکرانه و کاملاً خودکار.
  • فولاد با کیفیت دارای ویژگی های خوب جوشکاری و مقاومت شدید در برابر سایش.
  • جوشکاری خودکار قلاب های بالا و پایین با سیستم رباتیک ، اعطای کیفیت بهتر جوشکاری ، تکرار کیفیت با کیفیت و سرعت پردازش بالاتر.
  • عملیات حرارتی کامل با سخت شدن و حالت پذیری کل چنگال ، ارائه بهترین کیفیت و ویژگی های قابلیت اطمینان.

  ابعاد استاندارد شاخک

  • عمومی: ابعاد و شرایط صحیح چنگال برای انجام کارهای بی نظیر ، مقرون به صرفه و بدون آسیب رساندن به پالت ضروری است. بنابراین، برای اطمینان از شرایط عملیاتی مناسب ، باید یک سیستم بازرسی چنگال منظم ایجاد شود. بازرسی ها ، تعمیرات یا تعویض ها باید بصورت جفت انجام شود.
  • اختلاف قد در نوک چنگال: یک جفت چنگال نصب شده بر روی چنگال را بررسی کنید تا اختلاف ارتفاع نوک را تشخیص دهید. اگر اختلاف ارتفاع نوک بیش از 3٪ طول تیغه باشد ، جفت چنگال باید از سرویس خارج شود.
  • ساییدگی: چنگال ها باید مرتباً چک شوند تا اطمینان حاصل شود که ضخامت پاشنه کمتر از 10٪ ضخامت اصلی طبق استاندارد ISO 5057 نیست. اگر ضخامت چنگال کمتر از 10٪ باشد ، باید چنگال تعویض یا دوباره مرتب شود.

  بازرسی چنگال لیفتراک

  بازرسی ها: چنگال های مورد استفاده بسته به کاربرد احتمالی ، عملکرد چند شیفتی و شرایط چنگال ، باید در فواصل 12 ماه یا کمتر مورد بازرسی قرار گیرند. بازرسی منظم باید توسط پرسنل آموزش دیده انجام شود. در صورت خرابی شناسایی شده ، خرابی ها ، تغییر شکل ها و غیره چنگال ها از سرویس خارج شده و به سرویس بر نمی گردند مگر اینکه به طور رضایت بخشی تعمیر یا دوباره تعمیر شوند.

  ترک ها: برای تشخیص ترک های احتمالی ، از نظر بصری پاشنه داخلی و نواحی قلاب بالا و پایین را بررسی کنید. در صورت لزوم آزمایش های تشخیص غیرمخرب ترک را اعمال کنید. در صورت تشخیص ترک های سطحی ، باید چنگال ها از سرویس خارج شوند.

  صافی: راست بودن سطح بالای تیغه و صورت جلوی ساق را بررسی کنید. اگر انحراف از 0،5٪ طول تیغه یا ارتفاع ساق بلند باشد ، چنگال باید از کار خارج شود.

  زاویه: قسمت بالایی تیغه را بررسی کنید تا صورت ساق پا بارگیری شود. اگر انشعاب بیش از 3 درجه از مشخصات اصلی باشد ، چنگال از سرویس خارج می شود

  دستگاه های قفل: برای اطمینان از عملکرد طبیعی و شرایط سایش ، قفل موقعیت چنگال را بررسی کنید. در صورت مشاهده هرگونه خطا ، چنگال از سرویس خارج می شود.

  علامت گذاری: طبق استاندارد ISO 2330 ، چنگال ها باید با ظرفیت اسمی و مرکز بارگذاری شده مشخص شوند. اگر علامت گذاری به وضوح خوانا نباشد ، چنگال از سرویس خارج می شود.

  قلاب: قلاب های چنگال را از نظر سایش ، خرابی و ترک احتمالی بررسی کنید. اگر فاصله بین چنگال و حامل چنگال از نظر بصری بیش از حد باشد ، چنگال ها از سرویس خارج می شوند.

  چنگال‌های لیفتراک جایگزین

  تعمیرات و آزمایشات: تعمیرات باید بر اساس توصیه های سازنده چنگال توسط افراد مجاز و متخصص انجام شود. ترکهای سطحی را ترمیم نکنید و آنها را با جوش نپوشید. در صورت تعمیراتی که نیاز به تنظیم مجدد چنگال دارند ، باید چنگال ها تحت عملیات حرارتی مناسب قرار گیرند. چنگالی که تحت تعمیرات متفاوت از تعمیرات یا تعویض قفل موقعیت یابی و / یا مارک گذاری قرار گرفته است ، فقط پس از گذراندن یک تست بازده همانطور که در ISO 2330 شرح داده شده است ، می تواند به کار خود برگردد.

  بازرسی قبل از شیفت لیفتراک

  • بهترین روش برای بررسی چنگال ها استفاده از کولیس چنگال است.
  • ضخامت اسمی “N” چنگال را تعیین کنید. اندازه گیری باید روی ساق چنگال با استفاده از خط کش کولیس انجام شود.
  • کولیس را در انتهای شعاع داخلی پاشنه با دهانه مربوط به بعد اسمی “N” قرار دهید (به عنوان مثال برای N 45 استفاده از ضخامت 45 میلی متر) ، جایی که سایش بیشتر است.
  • اگر چنگال وارد دهانه شود ، تعویض آن اجباری است. خطر شکستن علاوه بر این ، 10 درصد کاهش ضخامت تیغه چنگال منجر به کاهش 20 درصدی ظرفیت عملیاتی می شود.
  انواع چنگال لیفتراک

  ابعاد چنگال لیفتراک

  چنگال لیفتراک 4

  نوع پین و نوع میله: چنگال ها دارای یک راهنما هستند و به یک شافت متصل می شوند. در کامیون های بزرگتر آسانسور و ماشین آلات ساختمانی مانند برخی از telehandler ها یافت می شود. انواع پین می توانند قلاب کمتری داشته باشند.

  چنگال های دست زدن به طبل: این چنگال ها دارای بخشی از کنار چنگال ها هستند تا بتوانند درام را بلند کنند.

  چنگالهای دستکاری سیم پیچ: لبه داخلی چنگالها “پاره شده” است تا سطحی برای نشستن سیم پیچ فراهم شود.

  ضد انفجار: اگر قرار است از لیفتراک در محیط های منفجره استفاده شود ، چنگال ها از فولاد ضد زنگ پوشیده شده اند تا از جرقه زدن جلوگیری کنند. پوشش فولاد ضد زنگ به طور معمول 2 میلی متر ضخامت دارد.

   

  چنگال برای صنعت تولید مواد غذایی: لیفتراک هایی که در صنایع غذایی استفاده می شوند معمولاً از فولاد ضد زنگ پوشیده می شوند زیرا برای حفظ تمیزی مرتباً شسته می شوند.

  چنگال های چوبی: برای قرار دادن در داخل بارها ، تیغه ای نازک و پهن داشته باشید

  تجهیزات بالابری: تجهیزات بالابر در ماشین های لیفتراک با طراحی قوی و با کیفیت بالا و گزینه های متعدد همراه با دید عالی مشخص می شود. کامیون های لیفتراک می توانند انواع مختلفی از دکل ها را ارائه دهند که تمام آنها از طرح دید واضح برخوردار هستند. در ترکیب با چنگال و / یا پیوست ، می تواند راه حل دست زدن به نیازهای شما را ارائه دهد.

  شاخک‌های لیفتراک در انواع مختلف و از جنس فولاد تهیه می‌شوند، این مواد که به اختصار HSLA A572-50 شناخته می‌شوند دارای مقاومت بالا با آلیاژ کم، مواد تحت عملیات حرارتی حدود 1045-1060 درجه هستند.

  شاخک‌های لیفتراک همانطور که در بالا و در متن مقاله نیز اشاره شد یکی از مهم‌ترین قسمت‌های تشکیل دهنده یک لیفتراک است. این شاخک‌ها در انواع مختلف با کاربردهای متنوع برای اتصال به بخش کالسکه لیفتراک‌ها طراحی می‌شوند. از این شاخک‌ها برای حمل و جابجایی مستقیم بار استفاده می‌شود.

  لیفتراکی که از یک دکل چهار یا چهار مرحله ای برای بارهای فشرده طراحی شده است. دکل های چهارگانه  این نوع لیفتراک، در صورت مقایسه با سه مرحله با  معادلMFH (حداکثر ارتفاع چنگال) ، می‌توانند ارتفاع فروپاشی کوتاه‌تری داشته باشند.

  این اغلب سوالی است که از طرف صاحبان مشاغل و مدیران عملیاتی پرسیده می‌شود. در جواب باید گفت ظرفیت‌های مختلف لیفتراک برای هر برنامه کاربردی منحصر به فرد می‌باشد. تقریباً تناژ و ظرفیت هر لیفتراک می‌تواند به طور بالقوه بر محیط کار شما تأثیر بگذارد و اگر به درستی و با دقت مشخص نشود، شما با خطرات بالقوه‌ای در محیط کار روبرو هستید.

  امتیاز شما به این صفحه

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲ رای
  جهت مشاوره و سفارش محصول با ما تماس بگیرید.